piątek, 15 kwietnia 2011

Zabawy edukacyjne dla dzieci (przykłady)




Główną formą aktywności dzieci, zwłaszcza najmłodszych jest zabawa. Wszystkie rodzaje zabaw mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Taka forma rozrywki dla dzieci wywiera pozytywny wpływ na proces edukacji dzieci. Zatem, już od pierwszych lat dziecka, rodzic powinien zaciekawić swą pociechę edukacyjnymi zabawami dla dzieci, czy też za pomocą wielu rozmaitych metod, związanych z zabawą, stymulować jego wszechstronny, prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka.

W dzisiejszych czasach można znaleźć ogromną masę rozmaitych gier i zabaw edukacyjnych. Zatem, chciałabym przedstawić kilka ciekawych zabaw, które poprawiają sprawność edukacyjną małej pociechy. :)

Zabawy poprawiające sprawność myślenia:


  • Na kartce papieru piszemy długi wyrac, np. ''sekretarka'', zadaniem dziecka jest wymyślenie spośród liter, składających się na to słowo jak najwięcej nowych wyrazów, np. kret, arka, ser, kara.

  • Na początku ustalana jest kategoria, do jakiej dzieci będą wymyślać różne słowa. Np. kwiaty. Pierwsza osoba wymyśla nazwę kwiatu np. stokrotka, następna osoba ma teraz wymyślić nazwę kwiatu rozpoczynającą się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu, czyli na 'a' np. aster
  • Zabawa w skojarzenia. Podajemy dziecku dwa wyrazy określające np. jakiś zawód, sport, rzecz, kwiat, drzewo itd. Przykład: grzebień, nożyczki (fryzjer)


Zabawy kształcące u dziecka percepcję słuchową i myślenie:

  • Przygotowujemy kilka przedmiotów, które wydają określony dźwięk, np. brzęk kluczy, szelest mnącej kartki. Dorosły ukrywając przed dzieckiem przedmiot, wydaje nim określony dźwięk i na jego podstawie ma odgadnąć co to jest.

Zabawy kształcące spostrzeganie wzrokowe:

  • Rodzic powoli rysuje na tablicy (kartce papieru) dana rzecz, np. rower, jabłko, telewizor. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze odgadnięcie co to jest.

Zabawy kształcące pamięć i spostrzegawczość wzrokową:

  • Zapoznajemy dziecko z różnymi przedmiotami (liczba ich zależna od wieku, im dziecko starsze tym można dołożyć więcej), które układamy kolejno jeden na drugim tak aby dziecko zapamiętało ich kolejność. Następnie chowamy je, a dziecko ma wymienić po kolei wszystkie widziane przed chwilą przedmioty.

Zabawy utrwalające poznane literki alfabetu:

  • Rodzic wylicza kolejno litery alfabetu, dziecko w pewnym momencie mówi stop, jaka wypadnie na taką ma wymyślić np. nazwę zwierzęcia, kwiatu, warzywa, imię itp.

                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz