sobota, 2 kwietnia 2011

Gry komputerowe a wychowanie młodego człowieka

 Nowe środki przekazu mogą oddziaływać na dziecko w pozytywny lub negatywny sposób. Powszechność tych środków sprawia, że zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni zastanowić się nad tym jaki wpływ mają na dzieci i ich wychowanie. Gry komputerowe, które cieszą się najwiekszą popularnością, weszły na co dzień do planu zajęć młodych ludzi. Badania tego zjawiska wskazują na to, że użytkownicy gier komputerowych są narażeni na nałóg korzystania z iluzji. Dzięki grom, dziecko ma możliwość na stworzenie sobie nowego wirtualnego świata, zazwyczaj jest to świat obłudy, w którym bez obaw można spełnić swoje najskrytsze marzenia. Pedagodzy powinni zastanowić się nad sposobem oderwania młodego pokolenia od nieustannej iluzji w której spędza większość swego wolnego czasu.

Do najbardziej brutalnych gier zalicza się tzw. 'strzelaniny' lub 'bijatyki'. Ich cechą wspólną jest okrucieństwo i brak szacunku do życia. Gry te pozwalają na obejrzenie zabitego przeciwnika z różnych punktów widzenia, spojrzenie mu w oczy, podeptanie zwłok nogami i zostawienie krwawych śladów przy odchodzeniu od ofiary.Rozrywka tego typu, kształtuje w młodym człowieku przemoc i destrukcję, którą później przyswaja do rzeczywistości.

Z wychowawczego punktu widzenia istotne jest ,że programy multimedialne kształtują agresję u dzieci i młodzieży. Na samym początku dochodzi do silnego pobudzenia emocjonalnego na skutek wielokrotnego oglądania, a wręcz udziału w scenach przemocy. Takie sytuacje prowadzą do zobojętnienia i braku reakcji na przedstawiane obrazy. Psychologowie alarmują, że gry wymagają aktywnego działania, nie powodują bierności, jak w przypadku telewizji, wywołują trening różnych zachowań, które choć symulowane, sprzyjają zmianie postaw w sposób silniejszy niż przy odbiorze biernym. Jest duże prawdopodobienstwo, że gracz, który w pełni nauczył się bycia agresywnym, przeniesie to zachowanie do świata realnego. Dzieci wychowane na grach komputerowych są narażone na wypaczenie podstawowych wartości moralnych, pomieszania tego, co dobre z tym, co złe. Mając złe wzory w grach komputerowych (dobrem jest wszystko to, co powoduje skuteczny efekt, nawet morderstwo) młody człowiek nie może prawidłowo ukształtować się pod względem uczuciowym i moralnym.

Rodzice i wychowawcy powinni przede wszystkim mieć świadomość, że dzieci nie potrzebują elektronicznych zabawek, aby być szczęśliwymi. Najbardziej potrzebują miłości, zrozumienia, życzliwej troski i zainteresowania ze strony dorosłych. I jest to chyba jedyny sposób na uchronienie dziecka przed niekorzystnym wpływem gier komputerowych oraz innych mediów.


Chciałabym zaprezentować filmik przedstawiajacy historię młodego człowieka, który uzależnił się od gier komuterowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz